سه شنبه / ۱۹ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۱
سرویس : آب
کد خبر : ۴۱۱۰
گزارشگر : ۴
سرویس آب

آبرسانی پایدار به روستاهای حوزه کرخه با نوسازی خطوط انتقال آب

آبرسانی پایدار به روستاهای حوزه کرخه با نوسازی خطوط انتقال آب
(سه شنبه ۱۹ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۲:۳۱

۵۰ کیلومتر از خطوط انتقال آب در دشت آزادگان و هویزه نیازمند اصلاح کامل هستند و با برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفته تلاش می‌شود هیچکدام از روستا‌های حوضه آبی کرخه دچار تنش آبی نشوند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آبفا خوزستان ؛ مدیر منطقه آبفای دشت آزادگان در گفتگو با صدا و سیمای مرکز خوزستان، با اشاره به اینکه تعداد ۱۴۰ روستا و ۶ شهر در محدوده فعالیت مدیریت منطقه آبفای دشت آزادگان قرار دارند اظهار داشت: حجم زیادی از فعالیت‌های عمرانی در زمینه اصلاح شبکه، توسعه و نوسازی تاسیسات در محدوده این مناطق در حال انجام است.

 محمد ناصر یادآورشد: معمولا یکی از مهمترین چالش‌های شرکت آب و فاضلاب خوزستان در زمینه پایداری شبکه توزیع آب همزمان با کاهش دبی رودخانه‌ها به خصوص در فصل گرما آغاز می‌شود.

وی ادامه‌داد: فعالیت‌های شرکت آب و فاضلاب خوزستان برای پیشگیری از تنش آبی در محدوده شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه از ۲ ماه پیش آغاز شد، اما حجم بروز مشکلات و چالش‌های پیش آمده برای تاسیسات سنگین و جهشی است.

مدیر منطقه آبفای دشت آزادگان مجموع خطوط انتقال و توزیع آب در شهر‌های تحت پوشش را بیش از ۲۰۰ کیلومتر عنوان‌کرد و افزود: تلاش می‌شود با اقدامات و پروژه‌هایی که با همکاری دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف و با محوریت شرکت آبفای خوزستان در دست انجام است، سال آینده هیچگونه تنش آبی در روستا‌ها را شاهد نباشیم.

وی با بیان اینکه برخی از خطوط انتقال و توزیع آب در شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه مربوط به ۴۰ سال پیش می‌باشد گفت: تعمیر این خطوط اغلب فاقد صرفه اقتصادی است؛ لذا تاسیس خطوط جدید از طریق تولید لوله‌های کاربردی‌تر در دستور کار قرار دارد.

مدیر منطقه آبفای دشت آزادگان با بیان اینکه همواره موضوع پایداری و کیفیت آب شرب در روستا‌ها به عنوان یک اصل اساسی در شرکت آبفای استان خوزستان مورد توجه است بیان‌داشت: تسریع در اجرای پروژه‌های اصلاح شبکه نیازمند حمایت نهاد‌ها و همچنین خیرین آبرسان است.

وی تصریح‌کرد: هزینه‌های تولید، نصب و اتصال خطوط به شبکه نیازمند منابع مالی زیادی است؛ بنابراین همکاری همه خیرین می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی در بهبود هرچه سریعتر شرایط بخصوص برای تابستان سال آینده را در پی داشته باشد.

ناصر، تعداد مشترکان آب شهری و روستایی شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه را ۲۴ هزار اشتراک عنوان‌کرد و گفت: راهبرد اصلی شرکت آب و فاضلاب خوزستان در رفع مشکل پایداری آب بخصوص برای روستاها، اتصال همه تاسیسات انتقال آب به خط آبرسانی غدیر است.

وی از خط انتقال آب غدیر به عنوان یکی از مهمترین سرمایه‌های کشور در زمینه آب نام‌برد و گفت: کاهش دبی رودخانه‌ها در ایجاد چالش‌های به وجود آمده نقش مهمی داشت که منجر به بروز تنش آبی برای ۴۰
 روستای محدوده شهرستان
دشت آزادگان شد.

مدیر منطقه آبفای دشت آزادگان یادآوردشد: در حال حاضر با اقدامات صورت گرفته و اتصال خط ۷۰۰ مسیر سوسنگرد به حمیدیه به خط غدیر، تمامی روستا‌های این مسیر که از تاسیسات آبرسانی شهید علی هاشمی آب دریافت میکردند، هم‌اکنون از آب پایدار و مطمئنی برخوردار شده‌اند.

ناصر با بیان اینکه تنها تاسیسات آبرسانی به روستا‌های یزدنو هنوز به خط انتقال آب غدیر در محدوده شهرستان دشت آزادگان و هویزه متصل نشده است گفت: برنامه‌ریزی‌ها و مطالعات کارشناسی در خصوص اتصال تاسیسات این بخش از سوی شرکت آب و فاضلاب خوزستان به اتمام رسیده و پیمانکار مربوطه در حال تهیه تجهیزات است؛ بنابراین پیش بینی می‌شود که کمتر از یکماه دیگر، روستا‌های این مسیر (روستا‌های تابع مسیر یزدنو) از خط انتقال آب غدیر بهره‌مند شوند.
 
تنظیم:راشین نجارپور
روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب خوزستان
تعداد بازدید : ۷۲۸

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید