من و قبض آب  من و قبض آب

 ما هر روز مقدار زیادی آب مصرف می کنیم . میزان مصرف آب روزانه ما چقدر است؟ برای هر بار مسواک زدن ، دوش گرفتن ، شستن دست و صورت ، و دستشویی رفتن چقدر آب مصرف می کنید؟

حالا اگر چند بار در روز برای کارهایتان از آب استفاده کنید، چقدر آب مصرف می شود.؟

اگر همه آن ها را حساب کنیم ، مصرف زیادی را نشان می دهند.

کنتور آبی که در خانه است مقدار مصرف آب خانواده را نشان می دهد. شما می توانید روزانه و یا در پایان هر ماه مقدار ثبت شده در آن را ببینید ، البته در قبض آب مقدار مصرف و مبلغ آب را هم می بینید

بازی

بیشتر بدانیم

کنتور آب مقدار مصرف آب هر مشترک را نشان می دهد . باید از کنتور آب به خوبی مراقبت شود تا با مراجعه مامور اداره آب و فاضلاب مقدار واقعی مصرف آب نشان داده شود.

برای  آبی که در تصفیه خانه تولید می شود و سپس به  خانه یا مدرسه شما میرسد تا مصرف کنید هزینه های زیادی صرف می شود.

این هزینه ها شامل انتقال آب به مخازن ، تصفیه آب در تصفیه خانه ، ضد عفونی آب و کنترل سلامت آب در آزمایشگاههای آب ، ایجاد شبکه های آبرسانی و کارگرانی که در تاسیسات کار می کنند ... می شود .

پس از ایجاد شبکه های آبرسانی یک لوله کوچکتراز لوله اصلی آب کوچه یا خیابان به کنتور آب خانه یا مدرسه متصل می شود ، آب سپس توسط لوله های داخل ساختمان به حمام ، دستشویی ، آشپزخانه و....می رسد.

وقتی یک شخص به جای آن که  با مراجعه به اداره آب و فاضلاب مخفیانه  از شبکه اصلی آب و یا از شبکه آب خانه همسایه  که انشعاب قانونی دارد اقدام به کشیدن لوله آب به خانه خود بکند تا هزینه آب بها را پرداخت نکند کارش غیر قانونی است. همچنین چنین کاری باعث آسیب زدن به شبکه آب شهری و حتی آلودگی آب آشامیدنی می شود.

وقتی قبض آب پرداخت می شود پول آن برای تولید آب ، ساخت تاسیسات آب و شبکه های آبرسانی جدید ، آزمایشگاه های آب و موارد بسیارمهم دیگر هزینه می شود. اگر مشترکین ( یعنی کسانی که آب را مصرف می کنند ) پول آب را به موقع پرداخت کنند ، اداره آبفا هم بهتر می تواند کارهای خود را انجام بدهد.