دانستنیها  دانستنیها

ما در کشور خشک و کم آبی زندگی می کنیم .پس باید با ارزش آب و اهمیت صرفه جویی در مصرف آن آشنا شویم.

از همه آب های روی زمین که در دریاها ، دریاچه ها ، رودخانه ها  و زیر زمین وجود دارد به طور کلی فقط مقدار کمی از آن یعنی حدود 3 درصد قابل آشامیدن و استفاده است.

برای همین باید بتوانیم از این مقدار آب قابل استفاده به خوبی مراقبت کنیم و اجازه ندهیم که به راحتی هدر رود

در اینجا با مفاهیم مهمی که با آب ارتباط دارند آشنا می شویم.

 انگور  این نوشیدنی سرشار از پتاسیم است، مصرف مرتب آن تنظیم‌کننده فشارخون است . این میوه دارای آنتی‌اکسیدانی به نام «آلایژیک اسید» است که دریافت آن در هفته می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را به خصوص در محیط‌هایی که آلودگی هوا وجود دارد، کم کند.

پرتقال   پرتقال یکی از منابع عالی ویتامین C است و خوردن آب آن می‌تواند مقدار قابل‌ملاحظه‌ای از این ویتامین محلول در آب را به بدن برساند. محققان معتقدند که با خوردن یک پرتقال در روز، بدن دو برابر نیاز روزانه ویتامین C دریافت می‌کند.

 هندوانه  رنگ قرمز هندوانه و آب آن به دلیل وجود ترکیبی به نام لیکوپن خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد. نتایج تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف روزانه هندوانه می‌تواند از بروزبرخی بیماری ها جلوگیری کند.

 انبه  انبه از منابع بسیار عالی بتاکاروتن به حساب می‌آید بنابراین کسانی که دچار کمبود ویتامین A هستند، کم‌خونی دارند و به دفعات دچارسرماخوردگی و انواع عفونت‌های دیگر می‌شوند، بهتر است که آب این میوه را در هفته چند بار میل کنند.

 سیب  مطالعه های بسیاری درباره مصرف سیب و آب آن ثابت کرده‌‌اند که وجود آنتی‌اکسیدانی به نام «کوئرستین» در سیب میزان کلسترول بد خون را پایین می‌آورد و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را کم می کند.
 گریپ فروت  در میان مرکبات، بیشترین مقدار پتاسیم را گریپ‌فروت دارد به همین دلیل خوردن آن به بیماران فشارخونی توصیه می‌شود. قند موجود در این میوه از نوع فروکتوز است بنابراین دیابتی‌ها نیز می‌توانند برای رفع عطش خود از آب این میوه بدون هیچ نگرانی استفاده کنند.

خواص میوه

اولین مشکل خوردن و نوشیدن در فضا این است که نیروی جاذبه وجود ندارد.اگر غذایی را در فضا رها کنید به حالت معلق در خواهد آمد و به زمین نمی افتد. آب در لیوان باقی نمی ماند و باعث به هم ریختن و خراب کردن سفینه فضایی می شود. 

 اولین غذای مخصوصی که توسط فضانوردان  خورده شد نرم بود و بیشتر شبیه غذای کودکان بود و در لوله هایی مانند خمیر دندان جای داده شده بود. فضانوردان این نوع غذا را به دهان نزدیک می کردند و می خوردند.

دانشمندان به فکر آماده کردن غذاهایی افتادند که مخصوص سفر به فضا باشد و طعم خوبی داشته باشد.

غذاهای سرد شده پخته می شدند ، به سرعت منجمد می شدند و آب آنها به طور کامل گرفته می شد. این گونه غذاها بدون نگه داشتن در یخچال به مدت زیادی سالم می ماندند ، به آسانی بسته بندی می شدند و در سفینه فضایی ذخیره می شدند.

البته چون آب غذاها کاملا گرفته می شد وحتی میوه ها به صورت خشک مصرف می شدند ، باید به غذاها  آب اضافه می شد تا طعم بهتری پیدا کنند و قابل خوردن شوند.

برای آماده کردن چنین وعده غذایی فضانوردان آب را با فشار و به وسیله تفنگ آبی روی بسته غذا می ریختند و بعد از چند دقیقه غذای نمناک را می خوردند. در ماموریت های بعدی، که فضانوردان به ماه فرستاده می شدند  و چندین روز طول می کشید ، فضانوردان آب گرم را به غذایشان اضافه می کردند و در نتیجه غذای گرم می خوردند! آنها از خوردن سوپ داغ ، مرغ و برنج ، ماکارونی ، ساندویچ گوشت و حتی دسر شکلات به صورت گرم لذت می بردند.

فضانوردان

 

فضانوردان چگونه آب می نوشند؟

نوشیدن مایعات در فضا نیاز به تجهیزات خاص دارد تا نوشیدنی به جاهای مختلف حرکت نکند. نوشیدنی ها معمولا در کیسه های مخصوصی نگهداری می شوند و دارای سر لوله مانندی است. فضانوردان به صورت مستقیم لوله را به دهان می برند و آب می نوشند.  

بدن انسان